ZO ČZS Velký Týnec
Obec Velký Týnec

ZO ČZS Velký Týnec

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu

Základní údaje

Adresa

  • Přerovská 70
    783 72 Velký Týnec - Vsisko
Zobrazit na mapě

Základní organizace ZO ČZS ve Velkém Týnci , sděluje základní informace o vzniku naší organizace v obci.

V 19. a 20. století vzniká u nás mnoho spolků, které mají působnost – místní, župní nebo zemskou. Počátkem tohoto století vznikala a vyvíjela se činnost řada Okrašlovacích spolků na Moravě.

K organizované činnosti ovocnářů a zahrádkářů ve Velkém Týnci dochází ve 20. letech našeho století. V kronice Velkého Týnce je uveden tento záznam: 25. února 1923 zřízena Okrašlovací komise při Národní jednotě, která se má starati o okrašlování osady. Tato komise sdružovala ovocnáře, sadaře, včelaře a věnovala se okrasnému zahradnictví. Z této komise, vznikl v květnu 1924 Okrašlovací spolek.

Zakládajícími členy Okrašlovacího spolku byli tito členové:
Blaťák Alois – spolupracoval s přítelem Popelkou z Olomouce
Hrdlička Otakar
Klobouk Jindřich
Koutný Vítězslav
– při pěstování uplatňoval poznatky Mičurina
Novák Alois
Prečan Rudolf
Usedlý Josef – dovezl odrůdy jabloní z podkarpatské Rusy
Zahradník Jan – vysadil meruňkové sady
Zdráhal Alois – spolupracoval s okresním pomologem přítelem Panáčkem

Posláním Okrašlovacího spolku od počátku, nebyla jen výsadba veřejné zeleně, ale i organizování a systematická činnost ovocnářská. Členové Okrašlovacího spolku pravidelně navštěvovali ovocnářské výstavy v Olomouci a Přerově a vystavovali tam své výpěstky. V pozdější době prosazují pěstování polokmenů a zákrsků a provádějí pravidelně řez ovocných stromů pro veřejnost.

Činnost ovocnářů byla ve Velkém Týnci v podstatě nepřetržitá, mimo období okupace naší republiky, kdy spolková činnost byla zastavena.

Po osvobození již nedochází k obnovení Okrašlovacího spolku a bývalí členové spolku ustavují Ovocnářský kroužek, který opět uplatňuje nové poznatky z ovocnaření a spolupracuje s Místním národním výborem, školou a ostatními organizacemi.

Z výpisu obecní kroniky:

V roce 1949 – V září se konala výstava drobného zvířectva, ovoce a jiřinek.

V roce 1951- 8. ledna byly zahájeny přednášky o ovocnaření. Přednášeli ředitel školy Němčák, učitel Karel Bořil, Alois Zdráhal, František Houšťava z Čechovic.  Návštěva byla velmi pěkná.

V roce 1957 kdy vznikl Československý svaz zahrádkářů a ovocnářů.  IV. Sjezd této organizace, vzal na vědomí uplatnění zásad o federaci a přijal nový název – Český ovocnářský a zahrádkářský svaz.

Domnívám se, že není nutné popisovat všechny akce do dnešního dne, které zajišťovala naše základní organizace. Ty nejdůležitější uvádím alespoň v hrubém přehledu.V odborné činnosti jsme naše členy orientovali na zabezpečení produkce ovoce a zeleniny pro potřebu rodiny a zbylé přebytky dodávat do obchodní sítě, kde do 80 let znamenala zahrádkářská produkce 50% jádrového a 60% peckového ovoce. U bobulovin  byla dodávána množství ještě vyšší a přesahovala 70% celostátního výkupu.

Pro členy základní organizace i ostatní občany obce zajišťujeme odborné přednášky a kurzy, praktické instruktáže řezu ovocných stromků a keřů. Odborná činnosti je doplňována tématickými zájezdy, kde navštěvujeme zkušenější ovocnáře, květináře, skalničkáře, vinaře.

Na propagaci zahrádkaření pořádáme každoročně výstavy ovoce, zeleniny a květin.         

Mapa

Munipolis logotyp

Důležité informace ze samosprávy přímo do Vašeho telefonu.