Základní údaje
Týnecký zámek stojí v místě původně středověké tvrze s hospodářským dvorem. V roce 1361 postoupil markrabě Jan Jindřich olomoucké kapitule a od té doby zde vždy sídlil jeden z kanovníků.
Tvrz je poprvé zmíněna roku 1457. Notně zchátralou tvrz nechal roku 1752 opravit hrabě František Řehoř Giannini. O její podobě zanechal zmínku stavitel Antonín Morkwitzer, který o ní hovoří jako o jednotraktové stavbě, s kamenným přízemím a hrázděným patrem. Kratší přední trakt se nacházel naproti kostelu a delší zadní byl obrácen k rybníku.
Zanedlouho po opravě byla ovšem tvrz stržena k zemi. Následující kanovník hrabě Karel Martinic na jejím místě nechal postavit barokní zámek a jeho erb dodnes zdobí průjezd do zámku. Zámek roku 1779 částečně vyhořel a tehdejší kanovník Matyáš Butz z Rollsberku nechal otevřený nádvorní ochoz opatřit okny. Tento stavební zásah připomíná nápis s letopočtem 1780 i s erbem tohoto preláta, které jsou umístěny nad průjezdem do zámku, z nádvorní strany.
Zámek je samostatně stojící jednopatrová budova, obdélného půdorysu s krátkými bočními křídly. Ve středu průčelí vystupuje rizalit, v němž je symetricky umístěný průjezd lemovaný kamenným portálem. Po obou stranách průjezdu jsou umístěny vstupy pro pěší. Průjezd je zaklenut křížovými klenbami, kterými je opatřena i chodba nacházející se po celé nádvorní straně zámku. Do prvního patra se vstupuje trojramenným schodištěm. Místnosti v patře jsou plochostropé.
Součástí zámeckého areálu je nejen přilehlá zámecká zahrada zbudována před rokem 1755, budova sýpky, v jejímž štítě je letopočet 1776, ale také zahradní pavilón, který je vetknutý do ohradní zdi vymezující celý areál. Tento prostý letohrádek obdélníkovitého půdorysu je krytý valbovou střechou, s průčelým obráceným směrem do zahrady. Průčelí je zdobeno pilastry. Nad vchodem, který je lemován kamenným ostěním, je letopočet 1755 a erb stavebníka kanovníka Gianniniho. V letohrádku je umístěna nástropní alegorická malba, která znázorňuje Vergilia s lyrou a čtvero ročních období.
Nyní v zámku sídlí obecní úřad a v části přízemí je v provozu restaurace. Zámecká zahrada je volně přístupná a využívána k pořádání kulturních akcí.